17 Ekim 2012 Çarşamba

PHNOM PENH'E YOLCULUK....

Siem Reap’de 1 hafta boyunca konakladığımız Happy Guest House’dan, bu sabah 08:30’da, Phnom Penh’e gitmek üzere ayrıldık….

İlk defa yağmursuz bir günde başladı yolculuğumuz…  Çantalarımız her ne kadar yağmurluklu olsa da yağmurda içindekiler ıslanıyor ve büyük bir eziyet haline geliyor… O yüzden yağmursuz bir günde yola çıkmak sevindirdi bizi….

Siem Reap’ten başkent Phnom  Penh’e neredeyse günün her saatinde otobüs seferi bulunuyor. Bilet fiyatları otobüslerin çeşitlerine göre değişiyor. VIP otobüsler; 10 Dolar, yataklı gece otobüsleri 12 Dolar, normal otobüs fiyatları da 8-9 Dolar arasında değişiyor. Biz biletlerimizi Old Market bölgesinde bulunan bir turizm firmasından, kişi başı 7 dolara aldık (pazarlıkla, VIP otobüste). 

Siem Reap’ten Phnom Penh’e yolculuk 6 saat sürüyor ama sözde!… Yol çok kötü… Bazen bozuk asfaltta bazen de toprak yollarda, sürekli devrilecek hissi içinde, bir o çukura bir bu çukura girerek çok konforsuz bir yolculuk yaptık…. 

Yolun yarısında patlayan otobüs tekeri, bu kötü yolun tuzu biberi oldu adeta... Çıkan korkunç ses herkesin ödünü patlattı. Bir sağa bir sola savrulan otobüste, birkaç kişi kafasını camlara fena çarptı…. Neyse ki kimseye önemli bir şey olmadan atlattık bu tehlikeyi... 20-25 dakikalık teker değiştirme mücadelesinden sonra,  otobüsümüz  tekrar devam etti  çukuru bol, topraklı yollarda ilerlemeye… 
Phnom Penh’e gitmemizin en büyük nedeni  Laos için vize alabilmek Yaptığımız araştırmalarda  Laos vizesinin sınırdan alınamadığını öğrenmiştik. Bangkok’da ya da Phnom Penh’de ki Laos Büyükelçiliklerinden vize alınabiliyor. 1 aylık Kamboçya vizemiz 7 Kasım’da sona eriyor….  Bu tarihten önce Laos’a geçmemiz gerekiyor…  Bu yüzden 2  hafta gibi bir süreyi Phnom Penh’de geçirmeyi planlıyorduk!

Veee Phnom Penh...

Phnom Penh’e ulaştığımızda, yol üstünde bir yerde otobüsten indirildik…  Nerede olduğumuz veya nereye nasıl gidebileceğimiz hakkında hiçbir bilgimiz yok… Soru sorduğumuz hiç kimse İngilizce bilmiyor, etrafta ne bir taksi ne bir tuk tuk…. Ne yapacağımızı düşünürken Çinli bir kızla tanışıp, şehir merkezine beraber gitmeye karar verdik ve sonunda kişi başı 2 dolara bir tuk tuk ile anlaştık….

İnanın bana ne kadar çok okursanız okuyun, ne kadar çok şey araştırırsanız araştırın, hata yapmamanız kaçınılmaz ….. Yaptığımız araştırmalarda, Phnom Penh şehrindeki en uygun konaklama seçeneklerinin Boeung Kak bölgesinde olduğunu okumuştuk. Tuk tukcumuz dan bizi oraya götürmesini istediğimizde karşılaşacağımız manzara hakkında hiçbir bilgimiz yoktu…

Akşam karanlığında, daracık bir sokakta, çöplerin içinde, yıkık dökük binaların arasında, eski püskü bir guesthouse un önünde durduğumuzda inanın bana büyük bir şok yaşadık….  Geceliği 6 dolar olan bu yerde kalmamıza imkan yoktu. ‘Buralarda kalacak başka bir yer yok’  sözlerine aldırmadan,  kalacak başka  bir yer aramaya karar verdik…  Sırtımızda çantalar başladık yürümeye daracık sokaklarda. ..Çok geçmeden karşımıza İngilizcesi iyi olan bir Kamboçyalı çıktı… Bize bu bölgenin 'Riverside' bölgesine taşındığını… bölgedeki bütün mekanların kapanarak o bölgeye taşındığını anlattı uzun uzun…İşte,  başımızdan aşağı kaynar sular tam bu anda döküldü diyebilirim…. Her şeyi kuruşu kuruşuna hesaplarken, fazladan verdiğimiz 4 dolar, çok dokundu bize çook…Ama elden ne gelir…. Atladık tuk tuka gittik Riverside bölgesine…. 

Kaç Terminler Kaçç...

Oda fiyatı sorduğumuz ilk iki guest house 13-15 dolar isteyince anladık ki Phnom Penh’de beklemediğimiz bir çok şeyle karşılaşacaktık. Uzun uğraşlar sonucu Happy Eleven Guest House’da geceliği 8 dolara olan bugüne kadar ki (Ting Tong hariç) en kötü odamızı tuttuk…. Akşam yemeği için dışarıya çıktığımızda Phnom Penh’in Siem Reap’e göre çok daha fazla pahalı olduğunu anladık… 1-2 dolar bizim gibi düşük bütçe ile seyahat edenler için çok önemli…. Yarın sabah Laos vizesi için Laos Büyüjyelçiliğine gideceğiz…. Biran önce Laos vizesi alıp, B ve C planlarıyla biran önce bu pahalı şehirden gitmeyi düşünüyoruz....

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder